Çağrı Merkezi: (0850) 450 59 59 - Mail rodostobis@suleymanpasa.bel.tr

Akıllı Bisiklet Kiralama

Kiralama terminallerini kullanarak akıllı bisiklet sistemine kayıt olabilirisiniz. 6 TL ödeyerek abonman kart sahibi olabilirsiniz. Abonman kartınızı terminalde kart teslim bölümünü kullanarak alabileceğiniz gibi, abone noktalarından da edinebilirisiniz. Terminali kullanarak kredi kartı ile bisiklet kiralama işlemi yapabilirsiniz. Bunlarla birlikte üye bilgilerinizi, bakiyenizi görebilir, şikâyet ve taleplerinizi terminal üzerinden bize iletebilirsiniz.

Abonman kart kullanım süresi; karta sahip olduğunuz tarihten itibaren 1 (bir) yıldır. Kullanım süresi bitiminde Belediye Meclis Kararı ile belirlenen tarife ödenerek kullanıma devam edilebilir.

Bisiklet kiralamak için kartınızda minimum 5 TL bakiye bulunması zorunludur.

Nasıl Çalışır?

Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden bisiklet kirala butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilmektedir.

Abonelik Seçenekleri

Akıllı Bisiklet Kiralama Terminali

Akıllı bisiklet istasyonlarında yer alan bisiklet terminallerinden üyelik yapabilir, abone kartınızı alabilir, kredi yükleyebilir ve bisiklet kiralayabilirsiniz.

Abone Noktaları

Web Sitesi

Web sayfamız üzerinden aboneliğinizi yapabilir, hesabınıza kredi yükleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra abone kartınızı abone noktalarından ya da bisiklet terminallerinden teslim alabilirsiniz. Abone kartınızı teslim almadıysanız "Tek şifre" talebinden bulunarak bisiklet kiralayabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Mobil uygulama üzerinden aboneliğinizi yapabilir, hesabınıza kredi yükleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra abone kartınızı abone noktalarından ya da bisiklet terminallerinden teslim alabilirsiniz. Abone kartınızı teslim almadıysanız "Tek şifre" talebinden bulunarak bisiklet kiralayabilirsiniz.

Kredi Yükleme

Abone Kartıma Nasıl Kredi Yüklerim?

Kiralama sisteminde daha hızlı bir şekilde bisiklet kiralamak için üye kartı çıkartmanız gerekecektir. Bunun için üye işlemleri kısmında bulunan formu doldurmanız yeterlidir. Abone kartınızı abone noktalarından ve kiosklardan teslim alabilirsiniz.

Web sitemizden kredi yüklemek için Abone işlemleri menüsünden öncelikle giriş yapmanız gerekmektedir. Abone girişi yapıldıktan sonra Abone işlemleri menüsünden "Ödeme" linkini tıklayarak kredi kartı ile kredi yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Akıllı bisiklet istasyonlarında yer alan bisiklet terminallerinden kredi kartı ile kredi yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Abone ve Ödeme Noktasından kredi kartı ile veya nakit olarak yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile yükleme yaptığımda hesabımı nasıl kontrol edebilirim?

Her üye internet sayfamız üzerinden kendi bilgilerine ulaşabilir. Sırasıyla; "Abone İşlemleri>Ödeme Detaylar'ından" kredi yükleme geçmişini,"Abone işlemleri>Kullanıcı Bilgilerim'den" kalan bakiyenizi ve diğer kullanıcı bilgilerinizi güvenle görebilir. Ancak; üye olunurken, üyenin hesabını kontrol edebilmesi, sistem tarafından gönderilecek olan bilgilendirmeleri (şifre, güncelleme, değişiklik vb) görebilmesi için istenilen iletişim vb. bilgilerini tam ve doğru olarak vermelidir. Aksi taktirde bu bilgilendirmelerden haberdar olması mümkün olamayacaktır.

Kullanım

Kartlı Üyeyim İstasyondan Bisikleti nasıl kiralarım?

Eğer kartlı üyeyseniz, bisiklet duraklarından herhangi birine gidip, bisikletin bağlı olduğu ünitede bulunan kart okutma ekranına kartınızı okutup, şifrenizi girerek bisikleti otomatik olarak teslim alabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Kiralamadaki Prosedür Nedir ?

Herhangi bir üyelik gerektirmeden Akıllı bisiklet istasyonlarında yer alan bisiklet terminallerinin ekranındaki talimatları uygulayarak aldığınız şifre ile park ünitesine gidiniz. Sürekli yeşil ışık yanan bisikletin bulunduğu park ünitesinde önce giriş tuşuna basınız, şifrenizi girdikten sonra tekrar giriş tuşuna basınız. Yeşil ışık yanıp sönmeye başlayınca bisikletinizi önce ileri itip sonra geri çekerek teslim alınız. Kredi kartınızdan 25 TL bloke alınır ve bisikletinizi kullanabilirsiniz.

25 TL bloke bizim aldığımız bir depozite değildir. Bankalar işleyiş sistemi gereği kredi kartınızdan bisiklet başına 25 TL bloke edilir. Bisikleti kiraladığınızın ertesi gün saat 23.00 de blokaj kalkar. Bu süre içinde başka bir blokaja gerek kalmadan tekrar tekrar kiralama yapabilirsiniz. Belirtilen sürede blokajın kalkmadığı hallerde kredi kartınızın ait olduğu banka ile görüşünüz.

Kiraladığım Bisikleti Nasıl Teslim Ederim ?

Bisikleti tüm istasyonlardaki boş parklara yerleştirebilirsiniz. Yerleştirirken park boş yazısı ve durakta yeşil ışığın yandığından emin olunuz. Hizmet dışı olan parklara yerleştirmeyiniz. Aksi halde sistem bisikleti teslim almayacaktır. Eğer kiralama istasyonunda boş park yeri yok ise; kiralanan bisikleti bir sonraki istasyonda bulunan boş park yerine teslim etmeniz durumunda, işlem sonlandırılacaktır. Boş park istasyonlarını Akıllı bisiklet istasyonlarında yer alan bisiklet terminallerinin ekranından sorgulayabilirsiniz.

Kiralamış olduğunuz bisikletin arızalı olması halinde aynı istasyona 5 dk. içinde iade edebilirsiniz.

Bisiklet kilidi yuvaya gelecek şekilde yerleştiriniz.

Bisiklet Teslim Ettiğimden Nasıl Emin Olurum ?

Park ekranında adınız, soyadınız ve kalan bakiyeniz göründüyse ve yeşil ışık yandıysa bisikleti başarılı şekilde teslim etmiş olursunuz. Aksi halde park ekranında kırmızı ışık yanacaktır. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

İstasyonda Tüm Parklar Dolu İse Bisikleti Nasıl Teslim Ederim ?

Eğer tüm parklar dolu ise, istasyonda bağlı bulunan bilgisayar ekranında, Ek süre talebi alarak, en yakın istasyon noktasını ekranda görerek teslim etmeniz mümkündür.

Abone Kartıyla Kaç Bisiklet Kiralayabilirim ?

Bir abone kartıyla maksimum 2 adet bisiklet kiralanabilmektedir. Bunun için kartınızda minimum 5 TL bakiye bulunması zorunludur.

Güvenlik

Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden bisiklet kirala butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilmektedir.

Kredi Kartı İle Kiralama Güvenli midir?

Kredi kartı ile kiralamada fiziksel pos kullanılmaktadır, sanal pos kullanılmadığından güvenlidir.

Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulalışırım?

(0850) 450 59 59'dan veya iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

ÇALIŞMA SAATLERİ

Akıllı Bisiklet Kiralama sistemimizde aktif hizmet veren bisiklet duraklarımız yeşil olarak haritada belirtilmektedir.
Akıllı bisiklet sistemimiz 24:00 - 07:00 arası hizmete kapalıdır.

Abone ve Ödeme Noktası çalışma saatleri:

Pazartesi 08:00 - 12:30 / 13:00 - 16:00
Salı 08:00 - 12:30 / 13:00 - 16:00
Çarşamba 08:00 - 12:30 / 13:00 - 16:00
Perşembe 08:00 - 12:30 / 13:00 - 16:00
Cuma 08:00 - 12:30 / 13:00 - 16:00
Cumartesi 08:00 - 12:30 / 13:00 - 16:00
Pazar 08:00 - 12:30 / 13:00 - 16:00

Bayram ve resmi tatillerde farklı çalışma saatleri uygulanmaktadır.